Jak kalibrovat svůj nový vlhkoměr?

Analogové vlhkoměry, které jsou většinou součástí humidoru, jsou často až o 20% poddimenzovány. To neznamená, že jsou špatné, pouze nebyly vystaveny žádné vlhkosti, a proto musí být kalibrovány. Používáte-li digitální vlhkoměr, který je na baterie, nebudete žádnou kalibraci potřebovat.

Pro přesnou kalibraci nového vlhkoměru budete potřebovat: kávovou lžičku soli, skleničku, plastový sáček a několik kapek vody.

  1. Nasypte sůl do skleničky a přidejte pár kapek vody. Nedávejte vody příliš mnoho, chceme jen, aby sůl byla mírně vlhká. Skleničku a vlhkoměr vložte společně do plastového sáčku a pevně uzavřete tak, aby byl v sáčku ponechán dostatek vzduchu. Takto ponechte sáček po dobu nejméně šesti hodin.
  2. Po této době bude relativní vlhkost v sáčku blízká hodnotě 75% – váš vlhkoměr by tedy měl hodnotu relativní vlhkosti přibližně ukazovat. Pokud ji neukazuje, nastavte pomocí malého šroubováku kalibrační šroubek na zadní straně vlhkoměru tak, aby ukazoval správnou hodnotu.

Pamatujte na to, že většina malých, levných vlhkoměrů (bez kalibračního mechanizmu vzadu) pracuje s přesností 3%, tedy ukazuje-li tento vlkoměr hodnotu relativní vlhkosti v intervalu 72% až 78%, odpovídá to relativní vlhkosti 75% v příslušném tolerančním poli. Tato odchylka je v mezích, kterou vykazuje směs slané pasty při reakci se vzduchem. Větší odchylky na vlhkoměru mimo tento interval již signalizují chybu vlhkoměru.

Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. OK