Jak udržet vlhkost v humidoru?

Za předpokladu, že byl humidor řádně jako nový připraven k používání, bude pouze nutné správně udržovat náplň zvlhčovače (destilovaná voda nebo tekutina do humidorů). Jak často bude nutné náplň zvlhčovače obnovovat, samozřejmě záleží na vlhkosti prostředí uvnitř, tedy na ukazateli vlhkoměru a na stavu Vašich doutníků.

  • Pokud budete používat pouze destilovanou vodu, pak by její doplnění jednou za měsíc mělo být pro Váš humidor dostačující. Pokud použijete tekutinu do humidorů, což je směs 50/50 destilované vody a propylenglykolu, vlhkost zůstává konstantní po mnohem delší dobu.
  • Pokud však humidor otevřete několikrát denně nebo je mimořádně suché klima, je potřebná častější pravidelná údržba. Mějte na paměti, že budete muset častěji kontrolovat vlhkost uvnitř vašeho humidoru v zimních měsících, kdy může relativní vlhkost vzduchu v místnosti výrazně klesnout a bude tak čerpat část vlhkosti z vašeho humidoru.
  • Kromě občasného doplňování Vašeho zvlhčovače, je třeba vzít do úvahy také to, že dobře fungující humidor je třeba mít umístěn dále od oken, topení a klimatizace. Je třeba pamatovat na to, že při dopadu přímého slunečního záření na humidor bude jeho dřevo vysychat a teplota uvnitř se dostane nad přijatelnou úroveň. Taktéž rychlé změny teploty, které mohou nastat v blízkosti topení či klimatizace, mohou Váš humidor poškodit a následně pak poškodit všechny doutníky uvnitř uskladněné.

Je-li dobrý humidor řádně udržován, není důvod, aby nebyl schopen uchovat doutníky po celou dobu své životnosti. Ve skutečnosti doutníky, které byly umístěny do humidoru před 40 nebo 50 lety, neztratili nic ze své původní chuti naopak, byly výrazně lepší.

Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. OK