Další časté dotazy ohledně humidorů

Zde naleznete další odpovědi na frenkventované dotazy ohledně problematiky humidorů a uskladňování doutníků.

Koupil jsem si nový humidor a nemohu dostat vlhkost ani na 70%. Je tam problém s těsněním?

Pravděpodobně ne. Pokud je to zcela nový humidor, musíte mít trpělivost.

Každý humidor laminovaný cedrem bude potřebovat nějakou dobu na zavlhčení. Cedr je dřevo velmi porézní a absorbuje velkou část vody ze zvlhčovací jednotky ještě před tím, než do něj můžete uložit Vaše doutníky. To je důvod, proč vnitřek všech zbrusu nových humidorů je třeba otřít destilovanou vodou a nechat bez doutníků po dobu nejméně 24 hodin.

Pokud dáte doutníky do nového humidoru okamžitě, budou se dřevem „soutěžit“ v absorpci vlhkosti a Váš zvlhčovač jim pak nebude schopen neposkytnout dostatek vlhkosti.

Pokud jste již vnitřní část humidoru vytřeli vlhkým hadříkem a vlhkost stále ještě nedosahuje 70%, je možné, že zvlhčovací prvek není dostatečně velký na velikost vašeho humidoru.

Vlhkoměr v mém humidoru neukazuje 70%, ale je to docela blízko. Mám se obávat?

Jaké jsou vaše doutníky? Zatlačte palcem ve středu doutníku. (Ujistěte se, že netlačíte dolů na hlavu doutníku, pokud by byly trochu suché, mohl by prasknout krycí list Vašeho doutníku.)

V závislosti na velikosti vašeho humidoru budete muset opakovat tento postup na řadě různých doutníků. Doutníky ve zvlášť velkých humidorech mohou být vystaveny různým množstvím vlhkosti kvůli jejich různé blízkosti u zvlhčovacího prvku.

Doutníky, které jsou řádně uloženy, by měly klást při stisku určitý odpor. Stisknete-li palcem doutník a máte pocit, jako byste mačkali na vlhkou houbu, je doutník příliš vlhký.

Na druhou stranu, pokud cítíte, že se doutník nedá příliš zmáčknout a šustí, je zjevně příliš suchý. I když je relativní vlhkost 70% ideální pro skladování doutníků, nejlepším ukazatelem pro správné vlhkosti uvnitř Vašeho humidoru je stav Vašich doutníků.

Budou různé doutníky v humidoru brát chutě od sebe navzájem? Pokud ano, jak se tomu mohu vyhnout?

Vzhledem k tomu, že doutníky jsou přirozeně porézní, mohou, zatímco jsou v humidoru, předávat chutě sobě navzájem.

Nejlepší obranou proti tomu je nechat je v jejich celofánovém obalu. Bohužel, ten pak nedovolí, aby se doutníky správně zavlhčili.
Pokud máte v úmyslu mít jak silné tak slabé doutníky v jednom humidoru a máte obavy o prolínání jejich chutí, měli byste je mít od sebe oddělené pomocí přepážek, které jsou součástí většiny dobrých humidorů.

Pokud toto oddělené skladování pomocí dodávaných přepážek není u Vašeho humidoru možné či jako rychlé, nouzové řešení v malém humidoru, vytvořte vrstvu nebo dvě z tenkých pásů cedru, které jsou součástí některých doutníkových krabic nebo tub (např. u doutníků Demonio), to by mělo být dostatečné.

 

Tento web používá cookies, jeho dalším používáním s touto skutečností souhlasíte. OK